
Refik Hodžić rođen je u Bihaću 1957. gdje završava Osnovnu općeobrazovnu i Osnovnu i Srednju muzičku školu. Godine 1976. upisuje se na Muzičku akademiju u Sarajevu – Odsjek za muzičku teoriju i pedagogiju. Od 1980–1983. pohađao je postdiplomski studij na Muzičkoj akademiji u Sarajevu i uspješno odbranio magistarsku tezu pod naslovom Formalna obilježja bosanskohercegovačke kantate pod mentorstvom kompozitorke prof. Nade Ludvig Pečar. U težnji da dâ doprinos muzičkoj historiji Bosne i Hercegovine, godine 1998. prijavio je temu doktorske disertacije pod naslovom Muzički život u Sjeverozapadnoj Bosni od 1878–1992. Istu je pod mentorstvom red. prof. dr. Ivana Čavlovića 2002. uspješno odbranio na Muzičkoj akademiji u Sarajevu i stekao naziv doktora muzikoloških nauka.
Godine 1980. biran je za asistenta na Pedagoškoj akademiji u Sarajevu za predmete Muzička kultura i Metodika nastave muzičke kulture. Godinu dana kasnije vraća se u Bihać i postaje profesorom muzičko-teoretskih predmeta – Harmonija i Muzički oblici, u Srednjoj muzičkoj školi. Iste predmete uz kraće prekide ili u svojstvu vanjskog saradnika predaje sve do prelaska u Sarajevo na Muzičku akademiju 2006. godine. Ratne 1993. jedan je od osnivača Pedagoške akademije u Bihaću gdje povremeno radi i kao predavač na predmetu Muzička kultura i Metodika nastave muzičke kulture na Odsjeku za razrednu nastavu. Od 2002 – 2006. na Pedagoškom fakultetu u Bihaću u zvanju docenta a zatim vanrednog profesora predaje Metodiku nastave muzičke kulture. Novembra 2006. izabran je za docenta na predmetima Harmonija i Harmonijska analiza na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, zatim u zvanje vanrednog profesora 2011., a 2017. izabran je u trajno zvanje redovnog profesora za predmet Harmonija I-VIII. Na istoj ustanovi je od 2007-2015. obavljao dužnost šefa Odsjeka za Muzičku teoriju i pedagogiju.
Do sada je aktivno učestvovao na 15 međunarodnih simpozija i predavanja i to u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori.
Bio je član komisije za izradu – inovaciju nastavnih planova i programa za predmet Muzička kultura Kantona Sarajevo, član projekta Fundametalna istraživanja za muziku u Bosni i Herecegovini, Institut za muzikologiju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, član projekta Leksikon muzičara u BiH, Institut za muzikologiju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu,
Objavljeni radovi, knjige, udžbenici:
Naučni i stručni radovi:
Knjige – udžbenici:
Udžbenici za općeobrazovne osnovne škole:
Recenzije:
Radovi na području kompozicije:
(Dodatne informacije iz biografije priložene su u dokumentima)