
Na Muzičkoj akademiji u Sarajevu upriličena prva izložba zvučnih slika u Bosni i Hercegovini
Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu u ponedjeljak, 28. maja 2018. godine, mogla je svjedočiti prvoj izložbi zvučnih slika u Bosni i Hercegovini. Izložba je bazirana na elektroničkoj muzici i digitalnom dizajnu zvuka, a organizacijski je podržana od strane van. prof. dr. Dine Rešidbegovića i prodekanese za koncertnu aktivnost van. prof. dr. Belme Šarančić-Nahodović.
U Maloj sali Muzičke akademije studenti različitih Odsjeka i usmjerenja su pod mentorstvom prof. dr. Dine Rešidbegovića izložili svoje zvučne slike. Radi se o osam polaznika predmeta Elektronička muzika/Sound design, čiji eksponati su izloženi u obliku instalacija sastavljenih od improviziranih kabina putem kojih se moglo pristupiti digitalnom audio dizajnu. Studenti koji su učestvovali u izložbi su: Merima Muminhodžić (Hiba Hz 81), Rijad Kaniža (Noise), Haris Kartal (La-Trak), Asmir Hamzić (Aha), Emilija Jerković (EMI), Danijel Lovrić (Lfo), Luka Pavlić (Ring mod) i Ammar Bolukbasi (Cute Distortion).
U drugom dijelu eventa upriličen je performans žive elektronike, gdje su Haris Kartal, Rijad Kaniža i Merima Muminhodžić održali kratki koncert elektroničke muzike. Naime, radi se o umijeću studenata da u realnom vremenu konstruiraju i moderiraju određeni zvuk koristeći analogne sintetizatore zvuka Korg Minilogue i Korg MS-20 Mini. Cijeli događaj zabilježen je kroz objektiv Bakira Memiševića, studenta Muzičke akademije i fotografa ovogodišnjeg, jedanaestog po redu festivala Majske muzičke svečanosti.
Organiziranje i njegovanje ovakvih događaja od velikog je historijskog i edukativnog značaja za muzički i kulturni život Bosne i Hercegovine. Ono što je posebno bitno jeste dodir domaće publike, napose studenata, sa suvremenim umjetničkim načinom izražavanja, kao i edukacija i usmjerenje ka onome što nudi tehnologija i način života u 21. stoljeću. Iako je zvučna izložba ovakvog tipa organizirana prvi put na našim prostorima, odaziv i reakcije posjetitelja pokazatelj su da bi naredne izložbe mogle poprimiti veće ambicije i prerasti u tradicionalni muzički manifest.
Rijad Kaniža
Galerija kliknuti ovdje
Foto: Bakir Memišević